شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

کلاس تجاری قطر

کلاس تجاری یا بیزینس کلاس ، از ترتیب صندلی تا سرویس دهی

از انواع کلاس تجاری پروازی چه میدانید ؟  – قسمت دوم

دراین قسمت میتوانید کلاس تجاری پرواز را دنبال کنید !

بیزینس کلاس (Business Class) یا درجه‌ی تجاری

درجه‌ی تجاری یکی از رده ‌بندی‌های سفر است که درخطوط هوایی تجاری و خطوط ریلی ارائه میشود. در صنعت هواپیمایی ، این کلاس در واقع سطح متوسطی از خدمات را ارائه میکند و بین دو کلاس فرست کلاس و اقتصادی قرار میگیرد . اما درحال حاضر بسیاری از ایرلاین‌ها ، کلاس تجاری را به عنوان بالاترین سطح از خدمات ارائه میدهند و صندلی‌های فرست کلاس را حذف کرده‌اند. وجه تمایز کلاس تجاری از سایر کلاس‌ها ، در کیفیت صندلی‌ها ، غذاها و نوشیدنی‌ها ، خدمات داخل فرودگاه و سایرامکانات است .

در پروازهای دوربرد، کلاس تجاری تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای با کلاس اقتصادی دارد و در پروازهای داخلی یا منطقه‌ای این تفاوت چندان مشهود نیست و کلاس تجاری مزایای اندکی نسبت به کلاس اقتصادی دارد . مثل مسافران فرست کلاس، غذاها و کلاس تجاری انگلستاننوشیدنی‌های کلاس تجاری کیفیت بسیار بالاتری نسبت به کلاس اقتصادی دارند. مسافران کلاس اقتصادی معمولا اجازه ندارند وارد کابین کلاس تجاری شوند در حالی که مسافران فرست کلاس این اجازه را دارند.

صندلی‌ها

صندلی‌های کلاس تجاری در پروازهای طولانی‌مدت تفاوت قابل ملاحظه‌ای با کلاس اقتصادی دارد. بسیاری از ایرلاین‌ها  صندلی‌های تخت‌ خواب‌ شو را درکلاس تجاری نصب کرده‌اند که پیش از این فقط در فرست ‌کلاس‌های بین‌المللی ارائه میشد . امروزه صندلی‌های بیزینس کلاس در پرواز‌های طولانی‌مدت سه مدل اصلی دارند :

صندلی‌های کاملا تاشو، که به سطح مسطحی موازی با کف هواپیما تبدیل میشوند. بسیاری از ایرلاین‌ها این صندلی‌ها را در فرست کلاس‌های بین‌المللی نیز ارائه میدهند. بریتیش ایرویز (British Airways) که در سال ۱۹۹۵ این صندلی‌ها را در فرست کلاس معرفی کرد، جزو اولین ایرلاین‌هایی بود که آنها را در کلاس تجاری نیز ارائه داد .

دسته دوم صندلی

کلاس تجاری عکسدسته‌ی دوم، صندلی‌های تاشوی زاویه‌ دارهستند که ۱۷۰ درجه باز میشوند و تخت تقریبا مسطحی برای خواب ایجاد میکنند اما از آنجایی که کاملا باز نمیشوند و موازی سطح هواپیما قرار نمیگیرند ، از یک تخت ، راحتی کمتری دارند .  فاصله‌ی این صندلی‌ها در حدود ۱۴۰ تا ۱۷۰ سانتی‌متر است و عرض صندلی‌ها بین ۴۶ تا ۵۸ سانتی‌متر متغیر است .

نوع دیگر صندلی‌ها ، ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه باز میشوند و فضای جلوی پا (لگ‌روم) آنها به میزان قابل توجهی بزرگ‌ تر از بخش صندلی‌های اقتصادی است . فاصله‌ی صندلی‌های کلاس تجاری بین ۸۴ تا ۲۰۲ سانتی‌متر متغیر است ولی معمولا بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر است . عرض صندلی‌ها نیز بین ۴۴ تا ۸۶ سانتی‌متر (معمولا بین ۵۱ تا ۵۶ سانتی‌متر) هستند. گرچه بسیاری از هواپیمایی‌ها، صندلی کابین‌های کلاس تجاری را در پروازهای طولانی به صندلی‌های تاشوی زاویه‌دار یا کاملا تخت ارتقا داده‌اند، اما هنوزهم این مدل صندلی‌ها در کلاس‌های تجاری پروازهای کوتاهتر، مرسوم هستند.

دسته سوم صندلی

کلاس تجاری صندلینوع دیگری از صندلی‌ها موسوم به (Herringbone seating) وجود دارند که به شکل اریب و زاویه‌ دار قرار دارند و درهواپیماهای پهن‌پیکر استفاده میشوند. دراین نوع ، هر صندلی دسترسی راحتی به راهرو دارد. با این شیوه‌ی قرار گرفتن صندلی‌ها ، امکان قرار دادن تعداد بیشتری صندلی کاملا تاشو در کابین‌های کوچک وجود دارد.

این شیوه ابتدا درهواپیمایی ویرجین آتلانتیک ایرویز (Virgin Atlantic Airways) برای کابین‌‌های آپر کلاس (Upper Class) ارائه شد و از آن پس درهواپیمایی‌های مختلف چون دلتا ، کاتای پاسیفیک (Cathay Pacific)، ایرکانادا (Air Canada)،  جت ایرویز (Jet Airways) و سایر ایرلاین‌ها مورد استفاده قرارگرفت.

صندلی‌های کابین‌ دار صندلی‌هایی هستند که به مسافران کلاس تجاری، حریم خصوصی بیشتری میدهند. این صندلی‌ها معمولا درهواپیماهای پهن‌پیکر به شکل دو صندلی دروسط و یک صندلی در هر دو طرف ، قرار میگیرند. در هر دو طرف صندلی‌ها یک پنل اختصاصی وجود دارد.

منوی غذایی

کلاس تجاری غذادر پرواز‌های بلند کلاس تجاری، ایرلاین‌هایی نظیر، سوییس، لوفتهانزا و بسیاری هواپیمایی‌های دیگر غذای درون پرواز ارائه میکنند که به انتخاب مسافر است.  برخی ایرلاین‌ها مانند هواپیمایی سنگاپور، به مسافران این امکان را میدهند تا قبل از پرواز، غذای خاصی را غیر از غذاهای موجود در منوی معمول پرواز، درخواست کنند.

نام دقیق این کلاس پروازی ممکن است در ایرلاین‌های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد.

کلاس اکونومی یا اقتصادی (Economy class)

کلاس اقتصادی پایین‌ترین کلاس پروازی است که البته در خطوط ریلی و حتی سفرهای دریایی نیز وجود دارد. نام رایج دیگر این کلاس (coach class) است.

صندلی‌های کلاس اقتصادی قابلیت خوابیدن دارند و شامل یک میز تاشو نیز هستند. فاصله‌ی بین صندلی‌ها، ۷۴ تا ۹۱ سانتی‌متر (معمولا بین ۷۶ تا ۸۱ سانتی‌متر) و در کلاس اقتصادی پروازهای بین‌المللی بین ۷۶ تا ۹۱ سانتی متر است. عرض صندلی‌ها در پروازهای داخلی از حدود ۴۳ تا ۴۶ سانتی‌متر است. یک جیب پشت صندلی جلویی تعبیه شده است که مجله، کاتالوگ، کارت‌های ایمنی و تخلیه و … در آن قرار گرفته ‌است. بسته به هواپیمایی مورد نظر، ممکن است امکانات دیگری مانند پتو، خمیردندان، ماسک چشم، هدفون و … نیز وجود داشته باشد.

امکانات سرگرمی درطول پرواز شامل یک صفحه نمایش اصلی است که در کابین نصب شده و برای همه‌ی مسافران برنامه‌‌ ی یکسانی پخش میکند یا صفحه نمایش‌های اختصاصی برای صندلی با امکان پخش ویدیوی دلخواه وجود دارد.

امکانات مجزا

برخی ازهواپیمایی‌های ارزان‌ قیمت بابت دراختیارگذاشتن هدفون هزینه ‌ی مجزا دریافت میکنند. استانداردهای پرواز اقتصادی در ایرلاین‌های مختلف متفاوت است. ایرلاین‌هایی مانند آئروفلوت (Aeroflot)، کانتاس (Qantas) و کاتای پاسیفیک، سرگرمی‌های صوتی و تصویری درون پرواز و غذا را، برای پروازهای بین‌المللی و داخلی منتخب، به همه‌ی مسافران عرضه میکنند اما برخی ایرلاین‌ها ممکن است بابت سرگرمی‌های در طول پرواز، هزینه‌ی جدا دریافت کنند.

دسترسی به غذای داخل پرواز نیز در شرایط مختلف متفاوت است. برخی از ایرلاین‌های بزرگ برای پروازهای اکونومی کوتاه ، غذایی در طول پرواز سرو نمیکنند و فقط درپروازهای بین‌المللی غذای حین پرواز ارائه میشود. برخی از فرودگاه‌ها بسته‌های غذایی برای مسافران اکونومی در نظرگرفته‌اند که مسافران میتوانند تهیه کنند و با خود همراه ببرند .

ایرلاین‌های ارزان‌ قیمت مانند ایزی‌جت (EasyJet)  و رایان‌ایر (Ryanair) بابت ارائه‌ ی غذا و نوشیدنی درپروازهای زیر دو ساعت، هزینه ‌ی اضافه دریافت میکنند. حتی برخی ازهواپیمایی‌ها برای ارائه ‌ی خدماتی نظیر پتو، هدفون، بالش و بازرسی فرودگاه از مسافران اکونومی هزینه‌ ی جداگانه طلب میکنند.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
تاریخ گردشگری جهان   هتل کوثر