شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

کلیسای بیت لحم

کلیسای بیت لحم یکی از کلیساهای کمتر شناخته شده شهر اصفهان

کلیسای بیت لحم ، باشکوه و تاریخی

کلیسای یت لحم در محله ی جلفای اصفهان قرار دارد و همه روزه تعداد بسیار زیادی بازدید کننده به آن مراجعه میکنند. اصفهان در زمره ی آن شهرهایی است که به لحاظ بناهای مذهبی تاریخی غنی ست . اگر بخواهیم دقیق تر به این مسئله نگاه کنیم باید به بنای کلیساهایی که سالیان سال قدمت دارند اشاره کنیم . دراین زمینه شاید معروفترین شان همان کلیسای وانک باشد ، مجموعه ای دربرگیرنده ی خود ساختمان کلیسا و مقبره ی بزرگان ارامنه ، موزه و فروشگاه تهیه ی هدیه و حیاطی که به فراخی و زیبایی این فضا بسیار افزوده است . اما کلیسای دیگری که در اصفهان نباید از آن غافل شد کلیسای بیت لحم است .

ساخت کلیسای بیت لحم

کلیسای بیت لحم در ۱۶۲۸ بنا شده است و در تابلویی که داخل ساختمان اصلی کلیسا واقع شده این توضیحات به چشم میخورد :

” کلیسای بیت لحم منقش در سال ۱۶۲۸ میلادی توسط خواجه پطروس بنا گردیده است ، نامبرده یکی از خادمین درگاه الهی بود و برای ملت ارمنی خدمات دیگری نیز انجام داده است ، نقاشیهای این کلیسا تا امروز نیز بطوری محفوظ مانده است که کاملا تازه بنظر میرسد (درضمن برادرش خواجه آواک کلیسای مریم مقدس را که در مجاورت این بنا قرار دارد بنا نموده است) .

آرامگاه خواجه پطروس در سمت غربی کلیسا در اطاقی با مقبره ی خواجه لوکاس پسر خواجه لوکاس واقع است . خواجه پطروس اغلب نماز روزانه ی خود را در این کلیسا برگزار می نمود .

“بخواب آرام فرزند آرمن

به پهناور زمین ملک ایران

بسی کردی تو بهر ملت خویش

بنا کردی کلیسای تواینان ” .

نام دیگر کلیسای بیت لحمکلیسای بیت لحم

کلیسای بیت لحم همچنین به نام بتقحم مقدس هم خوانده میشد . از لحاظ قدمت و تاریخ به دوران صفوی میرسد . کلیسای بیت لحم یکی از کلیساهای نسبتاً بزرگ اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس (آسدوادزادزین مقدس) و در شمال این دو کلیسا قرار دارد. بیت لحم در زمان حکومت صفویه و توسط شخصی به نام خواجه پطرس ولیجانیان بازرگان معروف دوران صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای خانواده اش نیز در حیاط کلیسا قرار دارد. خیابانی در محلهٔ جلفای اصفهان هم به نام خواجه‌ پطرس نامگذاری شده است.

 باشکوهترین کلیسای اصفهان

کلیسای بیت لحم را می‌توان هم از نظر نقاشی‌های زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی، یکی از باشکوهترین کلیساهای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است. روزنامه دیلی تلگراف در مقاله‌ای که در نوامبر ۲۰۱۶ منتشر کرد، این کلیسا را در فهرست ۲۳ کلیسای زیبای جهان قرار داد . نقاشی های داخل این کلیسا بسیار زنده و با فیگورهایی هنرمندانه کشیده شده اند و بیشتر از مضامین انجیلی بهره مند هستند.

محراب اصلی کلیسای بیت لحم را با حفاظ چوبی از محوطه جدا نموده اند و برای تماشا یا عکاسی از این بخش باید از دور اقدام کرد .