شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام یکی از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال

کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام  که به آن کلیسای” نوتردام دوپاری “هم گفته می شود ، شهرت جهانی  دارد . امروز بعد از آشنایی با کشور فرانسه و شهر پاریس به این مکان زیبا رسیده ایم. همراه ما باشید و از این کلیسای تاریخی دیدن کنید.

معنای نوتردامکلیسای نوتردام

جالب است بدانید نوتردام به معنای «بانوی ما» است .

تاریخ کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام  یکی از مهم ترین  جاذبه های توریستی پاریس،ویکی از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیشتر  از هفتصد سال است .

سالانه تعداد زیادی از گردشگران و مسافران  از این کلیسا دیدن می کنند. در زمان سلطنت  لوئیس هفتم در   ۱۱۶۳  میلادی درباریان و شاهزادگان تصمیم گرفتند  عبادت گاهی اختصاصی در پاریس بسازند .

در  آن تاریخ اوج  قدرت نمایی کشیش‌ها و اداره کردن ملت ها توسط  کلیسا ها  بود. اعیان و اشراف  دلشان می خواست  محل عبادتشان از افراد معمولی و عام مردم  جداگانه باشد. آنان  مکانی که در سالها قبل  رومی‌ها در آن معبدی برای پرستش ژوپیتر ساخته بودند را برای ساخت این بنا در نظر گرفتند . “ماریوس سالی” اسقف اعظم پاریس در سال ۱۱۶۳ اولین سنگ این کلیسا را بنا نهاد.

طراحی و ساخت

طراحی و ساخت این کلیسا ۲۰۰ سال زمان برد . در طی این سالها   چندین  سلسله پادشاهی  به حکومت رسیدند.

دو برج  کلیسای  نوتردام با آن  گچ بری های منحصر به فردش  درسال ۱۲۰۰   به پایان رسید . در سال ۱۲۲۰ تا ۱۲۳۰ ایوان  کلیسا با مجسمه‌های  عجیب و حیوان گونه اش  ساخته شد.

این کلیسای اشرافی  با وجود آن که  از سال ۱۱۶۳ شروع  به ساخت شد ولی تا سال ۱۳۴۵ کار ساخت  آن  تمام نشد  و باز هم نیاز به تزئینات بیشتری  داشت تا به یک کلیسای اشرافی تبدیل شود . در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی و  در  زمان سلطنت  لوئی چهارده و پانزدهم ، شیشه‌های رنگی با تصاویری از مسیح و گلهای مختلف بر پنجره‌های کلیسای نوتردام کشیده شد  و در قرن ۱۹   مرمت  و بازسازی شد .

در روبه روی نوتردام میدانی  وجود دارد که تا  دهه ۶۰ میلادی  با خانه‌های قرون وسطایی محصور شده بود و باعث  می‌شد که کلیسا از به خوبی دیده نشود و پنهان بماند . بعد از تخریب و از بین بردن ساختمان‌ها، باستان‌شناسان آثار مهم باستانی  فرانسوی ـ رومانیایی مربوط به زندگی در آن دوران  را نیز  کشف کردند.

برج های کلیسا نوتردام

در دو طرف کلیسا برج هایی وجود دارد که ۶۹ متر ارتفاع دارند ودربرج سمت راستی ناقوس کلیسا وجود دارد. برای رسیدن به بالای برج و  ناقوس کلیسای نوتردام  باید دویست پله را بالا بروید. این ناقوس  بزرگترین ناقوس جهان است که   ۱۳ تن وزن  دارد.

تراس کلیسا

در بالای کلیسا تراسی وجود دارد که دیدن از آن خالی از لطف نیست . ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه و کنار  تراس کلیسای نوتردام  قرار گرفته اند  و هر کدام  موضوع و داستان مخصوص به خود را دارند. در  محل ورودی  به سالن کلیسای نوتردام   حدود ۱۰۰ تندیس  از پادشاهان فرانسه در کنار هم وجود دارند . در مجموع کلیسای نوتردام یکی از بهترین نمونه‌های سبک گوتیک به حساب می آید .

در قسمت بعد با فضای داخلی و جزییات بیشتری از کلیسای نوتردام آشنا خواهید شد.