شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیچ ، مذهب در آینه ی تاریخ

کلیسای وانک پانوراماکلیسای وانک ، مذهب در آینه ی تاریخ

اگر به اصفهان سفر کردید برنامه ی بازدید از کلیساهای این شهر بخصوص کلیسای وانک را حتما در زمان سفر خود لحاظ کنید .

اصفهان مملو از جاذبه های گردشگری و فرهنگی بسیار است . در این میان نباید از جایگاه مذهب در آینه ی این مراکز غافل شد . یکی از مهمترین مراکز گردشگری مذهبی ایران در اصفهان قرار دارد و جایی نیست جز کلیسای وانک ، کلیسایی با تاریخی عظیم و پشتوانه ای غنی و حرفهایی برای گفتن که شاید نمونه اش را درکمتر جای دیگری شاهد باشیم.

 

کلیسای وانک نجات دهنده مقدس

کلیسای وانک یا آمنا پرکیچ (به ارمنی Սուրբ Ամենափրկիչ Վանք – به انگلیسی Holy Savior Cathedral)، به معنی (کلیسای نجات دهنده مقدس)، نام کلیسایی است در محله جلفا است ، که از نام کلیسای «سورپ آمنا پرکیچ وانک» جوغا در نخجوان گرفته شده‌است. کلیسای وانک از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان است و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است.

ساختمان کلیسای وانک

کلیسای وانک برج و ساعتی دارد که به لحاظ قدمت تقریبا به ۱۹۳۰ بازمیگردند . درساختمان مرکزی این کلیسا شاهد نقاشی های دیواری با موضوعات به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح ، نبرد میان خیر و شر و صحنه های داوری هستیم . این نقاشی ها بیشتر رنگ و روغن هستند و مضامین شان ملهم از انجیل مقدس است . چنین روایت میشود که نقاشان این آثار همگی اساتید ارمنی بوده اند . نکته ی دیگری که باید درمورد کلیسای وانک به آن اشاره کرد وجود فضایی برای روشن کردن شمع و ادای نذورات مراجعه کنندگان است.

موزه کلیسای وانک

کلیسای وانک همچنین دارای یک موزه اختصاصی است که در آن انواع انجیلهای تاریخی ، لباسهای پیشوایان ارامنه و نقاشی های برجای مانده از بزرگان ارمنی مرتبط با مضامین انجیل و سایر ملزومات تاریخی نگهداری میشود . دراین موزه همچنین میتوانید به اطلاعات جامعی درمورد تاریخ نسل کشی ارامنه دست پیدا کنید و حتی در ویترینی باقی مانده ی اجساد و استخوانهای قربانیان نسل کشی ارامنه را مشاهده کنید .

گنبد کلیسای وانک

گنبد کلیساهای کهن ارمنی مخروطی شکل است، ولی گنبد این کلیسا شبیه گنبد مساجد ایرانی عصر صفوی ساخته شده است. در بام کلیسا، در قسمت فوقانی درِ ورودی حد فاصل دیوارغربی و حاشیه گنبد کوچک کلیسا، در محوطه‌ای مربع مانند، برج ناقوس کوچکی که دومین برج ناقوس کلیسا است ساخته شده است. هر ضلع این مربع ۲/۷۵ متر است. در نقطه تلاقی هر دو ضلع مربع مزبور یک ستون آجری بنا کرده‌اند؛ ارتفاع این ستون‌ها سه متر است و در ارتفاع ۲/۵ متری آنها، هر دو ستون به وسیله یک تیر چوبی به یکدیگر متصل شده‌اند. از قسمت فوقانی تیرهای مزبور هر دو ستون با یک قوس جناغی به یکدیگر اتصال یافته‌اند. حد فاصل قوسهای جناغی و ستونها را با آجر پوشانده‌اند.

این کلیسا همچنین دارای یک فروشگاه ارزشمند است که میتوانید در آن کلیه ی هدایا و المانهای مربوط به مسیحیت را خریداری کنید.

در صورت علاقه به توضیحات بیشتر و آدرس این کلیسا، به صفحه زیر سر بزنید:

شازده مسافر