شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

گور دختر

گور دختر آرامگاهی با قدمتی نزدیک به ششصد سال پیش از میلاد مسیح

گور دختر ، نسخه ای دیگر از آرامگاه کوروش !

گور دختر آرامگاهی ست با قدمتی نزدیک به ششصد سال پیش از میلاد مسیح که متعلق به دوران هخامنشیان است و دراستان بوشهر قرار دارد . آدرس دقیق گوردختر میشود دشت «میانکوهی پشت پَر» شهرستان دشتستان استان بوشهر .

شاید مهمترین دلیل شهرت گور دختر شباهت ظاهری اش به آرامگاه کوروش در پاسارگاد باشد گوردختر متاسفانه امروزه موقعیت مناسبی ندارد و با اینکه پیش تر مورد مرمت واقع شده اما آنطور که باید مفید نبوده است . این بنا در تنگ ارم در بخش مرکزی شهرستان دشتستان در استان بوشهر و در جاده‌ی برازجان – کازرون قرار دارد .درمقایسه با آرامگاه کوروش ، گور دختر اندازه ی کوچکتری دارد اما سقفش به تمامی به آرامگاه کوروش شباهت دارد.

بنای گور دخترگور دختر

کل بنای آرامگاه گور دختر از ۲۴ قطعه سنگ در ابعاد مختلف ساخته و به ‌وسیله‌ی بست‌های دم‌ چلچله‌ای به یکدیگر متصل شده است. در ساخت این بنا مانند دیگر سازه‌های ساخته‌شده توسط معماران هخامنشی، هیچ ملاتی به‌کار نرفته‌ است. بر بالای این مقبره، قسمتی فرورفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالا جایگاه قرار گرفتن کتیبه‌ای مربوط به آن بوده‌ است. ارتفاع واقعی بنا ۵ / ۴ متر است و در درون اتاقک بنا حوضچه‌ی کوچکی وجود دارد.

کشف گور دختر و ثبت در فهرست آثار ملی ایران

گوردختر را ابتدا باستان‌شناس بلژیکی، لویی واندنبرگ، در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی کشف کرد. واندنبرگ معتقد بود، گوردختر قبر چیش‌پیش یا کوروش یکم (جد کوروش کبیر) است؛ اما سپس علیرضا شاپور شهبازی، آن را آرامگاه کوروش کوچک دانست. گمانه‌ها درباره‌ی این بنا فراوان است. آرامگاه ماندانا، مادر کوروش یا آتوسا، دختر کوروش و شهبانوی هخامنشی، برخی دیگر از گمانه‌ها درباره‌ی این بنا هستند. گوردختر در سال ۱۳۷۶ با شماره‌ی ۱۸۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

وضعیت حاضر بناگور دختر

یکی از مسائلی که به گور دختر بسیار صدمه رسانده است ماجرای دیرینه ی یادگاری نویسی بر روی بناهای تاریخی است . شاید هرکدام از ما این مسئله را در ابعاد متفاوتی تابحال مشاهده کرده باشیم ! از یادگاری نوشتن و حکاکی حروف و خطوط و نقاشی بر روی تنه ی درخت در طبیعت گرفته تا بناهای تاریخی ، چنین عملی در هر سطحی مذموم و نکوهیده است.

در مورد بنای گور دختر نیز چنین روایت میشود که متاسفانه یادگاری نویسی روی این بنا صدمات جبران ناپذیری را به این اثر تاریخی وارد آورده است . همچنین یکی دیگر از عواملی که به این بنا صدمه ی جدی وارد کرده است ، ساخت و ساز خانه های روستایی در حریم درجه ی یک اثر بوده است که متاسفانه باز هم از سر سهل انگاری و بی توجهی به یک بنای تاریخی و با ارزش صورت گرفته است. نخستین دست‌اندازی توسط اداره‌ی برق منطقه با نصب تیرک چراغ برق در فاصله‌ی چهار متری آن صورت گرفت.

به آن امید که روزی کمتر شاهد این حجم از بی توجهی و تخریب نسبت به آثار ملی کشورمان باشیم !

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
آبشار مارگون    جاذبه شهر شیراز